Karkówka tradycyjna- peklowana

Karkówka tradycyjna- peklowana

  • 2 kg karkówki
  • 1 litr wody
  • 50 gram soli
  • 2 gramy saletry potasowej
  • przyprawy: ziele angielskie, pieprz, rozmaryn, czosnek, liść laurowy, czosnek, gorczyca

O tej propozycji świąteczno-noworocznej trzeba zacząć myśleć dużo wcześniej, najlepiej w połowie grudnia, gdyż przygotowania zajmą około 2 tygodni. 

Peklowanie mięsa sprawia,że jest ono dużo trwalsze i ma przyjemny, różowy kolor. W tym celu potrzebujemy saletrę potasową- trzeba jej poszukać w sklepach spożywczych, czasami trafia się w aptekach. 

Przygotowujemy zalewe do peklowania: litr wody zagotowujemy razem z sola i saletrą, dodajemy ulubione przyprawy i ponownie zagotowujemy. 

Mięso układamy w głębokim garnku/pojemniku i zalewamy przestudzoną zalewą tak, aby było całkowicie zakryte. Dobrze jest je podważyć, aby zalewa dotarla wszędzie. Obciążąmy mięso czystym talerzykiem i przykryte odstawiamy na dwa tygodnie do lodówki (temp. 2-6 stopni). 

Bardzo ważne jest, aby mięso przekręcać co dwa dni! 

Jeśli w tym czasie zalewa zacznie się robić wyraźnie mętna i różowa od krwi, to wymieniamy ją na nową.

Po dwóch tygodniach mięso osuszamy, ukladamy w żaroodpornym garnku, nacieramy ziołami i pieprzem (już bez soli!) i szpikujemy czosnkiem, podlewamy szklanką wody i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza. Pieczemy około 2 godzin, sprawdzając czy mięso nie przywiera i się nie przepieka- mięso powinno dac się latwo nakłuć, a po nakłuciu mięsa sok wydobywający się z pieczeni musi być klarowny. Pod sam koniec pieczenia możemy zdjąć pokrywkę i przyrumienić pieczeń z góry, przez 15 minut. 

Studzić możemy w wyłaczonym piekarniku.

Jeśli podajemy pieczeń na ciepło, to poecam do niej sos musztardowo- piwny na bazie portera,albo sos chrzanowy.

Smacznego!

Brak komentarzy klienta.